مرجع خرید و فروش فرش
مرجع خرید و فروش فرش

وجود برخی مشکلات در زمینه بازاریابی، عرضه و ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان در بازارهای جهانی که خود از ابعاد گسترده ای برخوردار است، باعث شده است تا مشکلات عدیده ای برای دست اندرکاران صنعت فرش ایجاد گردد و علی رغم عرضه محصولی اصیل و با کیفیت مناسب، به طور کلی نسبت به دیگر رقبای خارجی همچون ترکیه، چین، هندوستان و پاکستان در جایگاه پایین تری قرار گیریم.

در این مقاله سعی بر آن شده است که با بررسی اجمالی فناوری اطلاعات در ابتدا و بررسی نحوه به کرگیری و مزایای استفاده از سیستم های مبتنی بر آن، شامل تجارت الکترونیکی، وب و به طور کلی بازاریابی الکترونیکی به ارائه کارهای عملی بپردازیم.

تجارت الکترونیک در صنعت فرش دستباف

فناوری اطلاعات، IT، به عنوان یکی از صنایع و فناوری های پیشرفته، HI TECH، امروزه کانون توجه بخش های مختلف صنعت، خدمات و حتی دولت مردان می باشد.

در کشور ما، ایران، نیز با نگاهی به تلاش های انجام گرفته در این خصوص از جمله تصویب طرح تکفا توسط دولت و پیگیری مستمر نمایندگان مجلس و دولت جهت تصویب قانون تجارت الکترونیک و تلاش برای استقرار سیستم های دولت الکترونیک و به روز رسانی سیستم های سنتی در کلیه بخش های دولتی و غیر دولتی به اهمیت به کارگیری این فناوری کارآمد پی می بریم.

نگاهی به تجارت الکترونیک

خدمات متنوع و مزایای مطلق فناوری اطلاعات باعث شده است تا توجه به بخش های مختلف آن از جمله تجارت الکترونیک به طور پیوسته در حال افزایش باشد.

کلیه کشورهای پیشرفته و صنعتی، در حال رقابت برای کسب سهم بیشتری از این بازار بزرگ و بکر می باشند. با نگاهی اجمالی به حجم مبادلات انجام شده در این سیستم و نرخ رشد بیش از آن، تا حدودی اهمیت آن آشکار می گردد:

حجم مبادلات در سال 2004

منطقه حجم مبادلات(دلار آمریکا)
ایلات متحده آمریکا 3200 میلیارد دلار
آسیا – اقیانوسیه 1600 میلیارد دلار
اروپای غربی 1500 میلیارد دلار
اروپای شرقی و خاورمیانه 8/68 میلیارد دلار
آمریکای لاتین 82 میلیارد

 

نسبت حجم مبادلات در دنیا بین مناطق مختلف و فاصله 4 سال

منطقه 2000 2004
ایلات متحده آمریکا 46% 38%
اروپای غربی 20% 33%
ژاپن 21% 12%
آسیا 5% 10%
باقی مناطق 7% 7%
حجم کل دنیا 38/350 میلیارد دلار 3140 میلیارد دلار

نحوه توزیع حجم مبادلات انجام شده در دنیای مجازی از یکسو و توجه به نقش کلیدی ابالات متحده در راه اندازی شبکه اینترنت و بسترهای تجارت الکترونیک نشان دهنده انحصار کامل آمریکا در بازار تجارت الکترونیک، در سل های اولیه بوده است، اما با گذشت زمان و ورود دیگر کشورها به این عرصه، معادلات حاکم تا حدودی تغییر کرده است.

هنوز هم حجم بسیار زیادی از بازار در اختیار آمریکا می باشد. در این بین، قبل از ایجاد شکاف های عمیق بین کشور ما و دیگر کشورهای دنیا، باید در فکر ورود به این عرصه مهم و کسب درصد قبل قبولی از بازار کل باشیم.

تجارت الکترونیک، یکی از مهم ترین زیر مجموعه های فناوری اطلاعات، خود شامل سیستم های مختلف و متنوعی است و به طور کلی شامل کلیه فناوری ها و سیستم هایی می شود که به نحوی امکان خرید و فروش در اینترنت و به روش مکانیزه را فراهم می آورند.

وب، پرداخت الکترونیکی، سیستم مکانیزه فروشگاهی، کاتالوگ نمایش کالاها و موارد مشابه از بخش های اصلی این سیستم ها می باشند.

در بررسی راه کارهای به کارگیری فناوری اطلاعات و علی الخصوص تجارت الکترونیک در صنعت فرش دستباف، می توانیم بررسی را به طور کلی به دو بخش مجزا شامل ارائه اطلاعات به مشتریان و سیستم های فروش تقسیم نماییم.

باید توجه داشته باشیم که علی رغم آنکه ارائه تسهیلات در هنگام فروش و استفاده از سیستم های پیشرفته تأثیر بسزایی در بهبود فروش و جلب رضایت مشتریان دارد. اما ارائه اطلاعات دقیق، قابل اطمینان و کامل قبل از خرید مشتری، امکان جلب نظر وی، آشنایی فراگیر با این صنعت و افزایش تقاضا برای آن را به نحو چشم گیری بهبود خواهد بخشید.

بررسی اجمالی تجارت الکترونیک، سیستم های اطلاع رسانی

در بررسی بازار مقصد این صنعت که بیشتر شامل کشورهای توسعه یافته و با سطح درآمد بالا می باشد، باید به این نکته توجه داشته باشیم که ارائه اطلاعات کامل و جامع پیش از خرید و پشتیبانی و حفظ ارتباط با مشتری پس از خرید، از اصول پذیرفته شده اولیه و غیر قابل اجتناب باری همه فروشندگان کالا و عرضه کنندگان خدمات است.

با وجود انتخاب های گوناگون برای مشتری، به هیچ عنوان وی حاضر نخواهد بود به صرف هزینه برای کالایی اقدام کند که اطلاعات کامل در مورد آن ندارد و یا از الزام فروشنده آن به ارائه خدمات پس از فروش اطمینان ندارد.

کاربرد کامپیوتر در فروشگاه های سنتی

یکی از وسایلی که کاربردهای بسیاری در فروشگاه های سنتی فرش می تواند داشته باشد، اما تا به حال توجه مناسبی به آن نشده است، کامپیوتر می باشد.

یک فروشنده، با یک کامپیوتر می تواند محصولات خود را بهتر و سریعتر به مشتری نشان دهد و به وی در امر خرید یاری رساند. برخی از مهم ترین موارد کاربرد را بدین شکل می توانیم دسته بندی کنیم:

 • در اختیار داشتن مشخصات و تصاویر کلیه ی فرش های موجود در فروشگاه.
 • امکان نمایش فرش هایی که با نیاز مشتری، هم چون قیمت، اندازه، جنس و کاربرد همخوانی دارد.
 • امکان ارائه ی اطلاعات دقیق فرش به صورت مکتوب
 • امکان انتقال اطلاعات فرش های فروشگاه به سایت وب جهت فروش به صورت اینترنتی.
 • گزارش های آماری متنوع جهت تصمیم گیری در مورد مدل ها، رنگ ها و طرح های پر طرفدار
 • تهیه کاتالوگ مدون از فرش های بافته شده

کارشناسان فرشی که در فروشگاه های فرش اشتغال دارند، می توانند در هنگام ورود فرش به فروشگاه، به سادگی نسبت به تهیه عکس دیجیتالی آن و وارد کردن اطلاعات دقیق آن در برنامه ی کامپیوتری اقدام کنند. بدین ترتیب در هر زمان که لازم باشد به سادگی می توان اطلاعات دقیق و طبقه بندی شده تک تک فرش ها را در اختیار داشت و جهت نمایش یا تهیه شناسنامه برای فرش از آن ها استفاده نمایند.

با در اختیار داشتن اطلاعات فرشها، می توان انواع و اقسام بررسی ها را روی آن ها انجام داد. معمولاً مشتری ها مایلند تا تعدادی فرش با جنس مورد نظر در یک بازه ی قیمت مشخص را ببینند و با انتخاب مورد مناسبی خرید کنند.

با استفاده از این سیستم می توان بر اساس انتخاب های مشتری کلیه فرش های منطبق با نظر وی را ابتدا نمایش داد و پس از انتخاب یک یا چند مورد آن ها را به طور فیزیکی نیز به وی نشان داد.

یکی از مواردی که خریداران فرش دستباف نسبت به آن علاقه زیادی نشان می دهند، اطلاع از مشخصات ریز فرش، همچون نوع گره ها، محل بافت، نوع جنس ور رنگ و مواردی از این دست می باشند.

همانطور که گفتیم چون کارشناس فروشگاه در هنگام وارد شدن فرش به فروشگاه نسبت به وارد کردن اطلاعات دقیق آن اقدام کرده است، بدین ترتیب در هنگام فروش فرش می توان شناسنامه ای برای آن، شامل عکس و اطلاعات دقیق را توسط چاپگر چاپ کرده و در اختیار وی قرار داد.

بدین ترتیب نگرانی در مورد اصل یا فرع بودن فرش به مقدار چشم گیری کاهش پیدا می کند و همین طور به درخواست مشتری جهت داشتن اطلاعاتی در مورد محصول خریداری شده نیز پاسخ داده شده است.

در یک سیستم ایده آل چون اطلاعات کلیه ی فرش ها در سیستم کامپیوتری وارد شده است، می توان آن ها را به بک فروشگاه الکترونیکی منتقل کرد تا امکان فروش الکترونیکی آن ها نیز فراهم گردد.

بدین ترتیب همزمان با عرضه ی فرش در فروشگاه همگان به اطلاعات دقیق و جامع آن نیز دسترسی دارند و ممکن است بازاریابی خوبی برای فرش ها به صورت خودکار انجام شود.

علاوه بر این همانطور که در بخش قبلی توضیح دادیم، چون مشتری های فرش دستباف از قشر متمول جامعه جهانی تشکیل شده اند، انتظاراتی همچون دسترسی به اطلاعات فرش ها، از طریق اینترنت برآورده می گردد.

در جهت اثبات اهمیت این موضوع، می توان بررسی مختصری روی سایت های اینترنتی شرکت های عرضه کننده کالاهیا مختلف، همچون وسایل خانگی، وسایل اداری، جواهرات و موارد مشابهی انجام داد تا به اهمیت موضوع پی ببریم.

علی رغم کاربرد های فراوان، تهیه گزارش های آماری، در سیستم های کامپیوتری کار بسیار ساده ای است؛ مثلاً به سادگی می توان گزارشی از زمان انبار فرش در فروشگاه، مدل هایی که زمان کمتری در فروشگاه مانده اند و مدل هایی که بیشتر مانده اند، یا میزان خرید مدل ها بر اساس مناطق مختلفیا ملیت ها تهیه کرد، و بدین ترتیب به طور کاملاً عاقلانه نسبت به انتخاب مدل هایی برای فروش آینده اقدام کرد.

اگر سیستم خود را به سیستم مدیریت ارتباط با مشتری نیز مجهز کرده باشمی، اطلاعاتی از نظرات مشتریان، اشکالات مدل های خاص و … نیز به دست خواهیم آورد که این اطلاعات در تصمیم گیری های کلان از نقش تعیین کننده ای برخوردار می باشند.

هم چنین با بررسی و دسته بندی منسجم و مدون این گزارش ها، به سادگی می توان تصمیمات دقیق تر و منایب تری جهت انتخاب مدل های برتر، تغییر جنس مواد اولیه بر اساس نظر مشتری و مواردی مشابه اتخاذ کرد تا در کل، امکان عرضه محصولی منطبق با نظر مشتری، که از اصلی ترین شعارهای شرکت های بزرگ می باد، فراهم گردد.

با استفاده از بانک اطلاعاتی که برای منظورهایی چون جستجو استفاده کردیم، می توانیو نسبت به ارائه یک کاتالوگ دقیق، کامل و مصور اقدام کنیم. بدین ترتیب، در صورت درخواست مشتری، می توان مدل هایی که در حال حاضر موجود نمی باشند را به طور سفارشی بافت.

همچنین با جمع آوری این اطلاعات توسط فروشگاه های مختلف در سراسر کشور در یک سایت جامع، می توان نسبت به تهیه بانک ملی فرش های بافته شده ایرانی و ارائه یک کد مشخصه انحصاری برای آنها اقدام کرد. لازم به ذکر است که این اقدام برای الماس های تراش خورده در کشورهای غربی انجام شده است و در کل باعث افزایش چشم گیر قیمت این محصول و افزایش اعتماد خریدار به اصل بودن کالا می گردد.

بررسی اجمالی تجارت الکترونیک، سیستم های فروش

حراجی الکترونیکی

یکی دیگر از روش های تجارت الکترونیکی، خرید و فروش به صورت حراجی های متداول می باشد.برنده کسی است که قیمت بالاتری پیشنهاد کند! بزرگ ترین فروشگاه الکترونیکی دنیا، eBay، بر مبنای ایده راه اندازی یک حراجی الکترونیکی، صاحب خود را تبدیل به یکی از میلیاردرهای دنیا کرد!

حراجی در صنعت فرش دستباف بهترین کاربرد خود را در امر عرضۀ فرش های قدیمی و تاریخی خواهد داشت. فروش محصولات جدید به صورت حراجی باعث نزول ارزش این محصول خواهد شد. در این بین توجه به این نکته نیز ضروری است که حراجی برای محصولات تک و منحصر به فرد، قیمت آنها را به طور شگفت انگیزی افزایش می دهد.

در صورت راه اندازی یک سایت جامع برای فرش دستباف، می توان بخشی را برای حراج الکترونیکی فرش دستباف در نظر گرفت. بدین ترتیب کاربران فرصت خواهند داشت تا در فرصت مقرر نسبت به ارائه پیشنهاد قیمت اقدام کنند. این حراجی ها را     می توان به صورت هفتگی، ماهانه و یا حتی سالانه برگزار کرد.

همانند دیگر بخش های تجارت الکترونیک، دسترسی همیشگی و بین المللی، این حراجی ها را از یک حراج محلی و کوچک به یک حراجی بین المللی و بزرگ تبدیل می کند.

فروشگاه های الکترونیکی

فروشگاه های الکترونیکی به عنوان یکی از مهمترین زیرمجموعه های تجارت الکترونیک، علاوه بر مزایای فراوان دارای معایبی نیز هستند. در اینجا سعی داریم تا با دیدگاه به کارگیری این فروشگاه ها در صنعت فرش دستباف، به بررسی مزایا و معایب آنها بپردازیم:

مزایا

همیشه و از هر جا قابل دسترس می باشند (منحصر به یک منطقه، شهر یا کشور خاص نیستند).

– هزینه پایین نگهداری

عدم نیاز به پرسنل

عدم نیاز به راه اندازی شعبه های مختلف

عدم نیاز به انبار کردن کالا در حجم زیاد

عدم نیاز به مکان فیزیکی

– اتوماسیون بخش ها

اتوماسیون نمایش کالاها به مشتری

اتوماسیون فروش شامل سیستم حسابداری؛ انبارداری و بانک داری

اتوماسیون ردیابی وضعیت سفارش و پشتیبانی پس از فروش

اتوماسیون رفع مشکلات کاربر شامل تعویض، رفع عیوب و یا اعمال تغییرات احتمالی با توجه به نظر مدیر فروشگاه

– بررسی آماری

بررسی آماری در مورد مدل ها، اندازه ها، طرح ها و نقش های مختلف به تفکیک ملیت، کشور، منطقه، رده سنی و موارد مشابه

پیدا کردن سلایق مشتریان و امکان تولید، بازاریابی و عرضه هدفمند بر اساس نتایج به دست آمده و با توجه به مناطق مورد نظر

بررسی آماری در مورد میزان تأخیر کالا از زمان ورود به فروشگاه تا زمان فروش

بررسی آماری نظرات و مشکلات مشتریان فروشگاه، یافتن مشکلات اصلی، رفع معایب مهم و بهبود کالاها با دید مشتری مداری

– اطلاع رسانی

اطلاع رسانی پیوسته به جهت در اختیار داشتن منبع غنی از اطلاعات کالاها و در دسترس بودن از هر جا و در هر زمان، بهبود وضعیت اجتماعی  و آشنایی عموم با اطلاعات عمومی و تخصصی

معایب
 1. عدم وجود فیزیکی کالا، امکان انتخاب و اعمال نظر را برای مشتری دشوار می سازد.
 2. جلب مشتری: در این فروشگاه ها، به جهت پیاده سازی در محیط مجازی، روش های معمولی تبلیغات دارای بازده مناسبی نیستند و باید از روش های نوین تبلیغات از جمله تبلیغات هدفمند استفاده کرد.
 3. اعتماد: چون مشتری با یک سیستم مجازی سر و کار دارد، اعتماد به فروشگاه در ابتدای امر سخت می باشد. با استفاده از ابزارهایی همچون تأیید دیجیتالی این مشکل تا حدودی رفع شده است.
 4. امنیت سایت: به لحاظ وجود معایب و اشکالاتی در سیستم های نرم افزاری امکان نفوذ خرابکاران در شبکه وجود دارد که باعث نارضایتی و ایجاد مشکلات برای مشتریان و فروشنده می گردد.
 5. نقص سیستم فروش: نقص سیستم اتوماسیون فروش، باعث نارضایتی و افت شدید فروش می گردد.
 6. عدم تطابق خریداران با وضعیت: عادت به خرید از فروشگاه های سنتی، مشکلی است که به مرور زمان مرتفع خواهد شد.
 7. سود: به جهت رقابت زیاد میان فروشندگان و به روز بودن اطلاعات، به نسبت سود فروشندگان از هر فروش کمتر از فروشگاه های سنتی می باشد، ولی با توجه به مزایای این فروشگاه ها برای خریداران، در زمانی کوتاه فروشگاه های سنتی جای خود را به فروشگاه های الکترونیکی خواهند داد.

معروفیت مارک تجاری؛ به جهت نو بودن این صنعت، شرکت های متنوعی از شهرت کافی برخوردار نیستند و فروشگاه های مهم به چند مورد اندک محدود می شود.

بر اساس آمار گیری انجام شده توسط محققین فورستر، سهم عوامل بالا در کاهش میزان فروش بدین شرح می باشد:

 

عامل سهم عامل سهم
عدم وجود فیزیک کالا 40% نقص سیستم فروش 27%
جلب مشتری 19% عدم تطابق خریداران با وضعیت برخط 23%
اعتماد 19% سود 14%
امنیت سایت 20% معروفیت مارک تجاری 13%

منبع:Forrester Research

 

به طور کلی محدودیت هایی که بر فروش الکترونیکی اعمال می شوند، بر حسب میزان اثر هرکدام بدین شرح می باشند:

عامل میزان اثر
امنیت کارت اعتباری 79%
افشای اطلاعات شخصی 77%
عدم اطمینان به فروشنده 48%
آشنا نبودن خریدار با فروشگاه و نحوه خرید 40%
روند پیچیده سفارش 21%
زمان گیر بودن فرایند سفارش 20%

منبع:PriceWaterhouseCoopers

 

در زمینه فرش دستباف، همانند هر کالای دیگری، بهره گیری از این سیستم ها، به طور معمول میزان فروش را افزایش خواهد داد. اما موارد تمایزی بین این کالا و کالاهای عادی دیگر وجود دارد که در صورت توجه به آن ها، علاوه بر پی بردن به نیاز مبرم به راه اندازی و به کارگیری سیستم های نوین، امکان بهینه سازی بازگشت سرمایه گذاری انجام شده به میزان بسیار مناسب تری نسبت به بخش های دیگر وجود دارد.

نکات کلیدی در زمینه فرش دستباف ایران

کیفیت بالا و اصیل بودن فرش ایرانی

کیفیت و اصالت فرش ایرانی، بی شک می تواند به عنوان یک عامل کلیدی در بازار جهانی و رقابت با دیگر تولید کنندگان باشد. اما سیاست غیر اصولی و شتاب زده چند سال اخیر در این زمینه، آن را بع یکی از مشکلات این صنعت تبدیل کرده است.

همواره هنر و صنعت از نظر تولید با یکدیگر در توازن معکوس قرار داشتند، بدین معنی که هر جا سرعت و تعداد تولید افزایش یافته به همان میزان از کیفیت هنری کاسته شده است و بالعکس.

در زمینه فرش دستباف نیز، علاوه بر همگانی شدن این صنعت در شهرها، روستاها و بخش های مختلف کشور که به صورت غیر اصولی باعث وارد آمدن ضربات غیر قابل جبران به پیکره این هنر – صنعت گردیده، عدم کنترل مناسب بازار و هماهنگی میان تولید کنندگان، به نوعی باعث شکست قیمت، market damping، شده و تولید کنندگان به جهت تولید کالایی ارزان تر، در مواردی کیفیت را فدای قیمت کرده اند.

بدین شکل، قالی ایرانی که از اصالیت چند هزار ساله برخوردار بوده، با تبدیل شدن به یک کالای مصرفی و عادی، ارزش و هویت تاریخی خود را از دست داده است. فی الواقع، در صورت وجود یک سیاست گذاری مناسب، متولیان امر به هیچ وجه خود را درگیر رقابت با محصولاتی از کشورهایی چون چین و هند نمی کردند.

در این بین، بهترین راه کار، همان گونه که بسیاری از کارشناسان این صنعت نیز اذعان می دارند متمایز کردن قالی صنعتی و هنری می باشد. بدین ترتیب با اتخاذ یک سیاست شفاف، امکان بهره گیری از سیتم های تجارت الکترونیک بر مبنای استراتژی B2B، برای فروش عمده به نمایندگانی منتخب در مناطق مشخص شده در دنیا، جهت فروش قالی صنعتی و راه اندازی یک پایگاه بر مبنای استراتژی B2C، برای خرده فروشی به خریداران جزء، می تواند به عنوان یکی از بهترین و عملی ترین راه کارهای موجود جهت به کارگیری تجارت الکترونیک در فرش دستباف باشد.

سنتی بودن بازار فروش، روش های بازاریابی و توزیع

همانند دیگر صنایع و بخش های تولیدی کشور، مدیریت صنعت فرش دستباف نیز از سنتی بودن شدید بخش های مختلف آن رنج می برد. روش های بازاریابی و اطلاع رسانی بسیار قدیمی و غیر مارآمد، عدم اطلاع رسانی دقیق و جامع، عدم آشنایی فروشندگان با سیستم ها و روش های مشتری مداری و مواردی از این دست، یکی از بزرگترین مشکلات موجود بر سر راهتوسعه این صنعت می باشد.

همان گونه که بررسی کردیم، یکی از اصلی ترین اهداف فناوری اطلاعات، کمک به توسعه صنایع دیگر و نوسازی بخش های مختلف چرخه تولید، شامل مدیریت تولید، بازاریابی و خدمات پس از فروش می باشد.

به طور کلی با توجه به سنتی بودن بیش از حد این صنعت و عدم احساس نیاز متولیان بخش تولید به کارگیری روش های نوین و کاربرد سیستم های مدیریتی مبتنی بر IT، بهترین نقطه شروع برای نوسازی و به کارگیری این سیستم ها، بخش فروش، بازاریابی، خدمات پس از فروش و به طور کلی نقاط تماس بین خریدار و فروشنده می باشد. جایی که فروشنده در تماس مستقیم با خریدار، از نظرات، دیدگاه ها و انتظازات وی اطلاع دارد و در رقابت با دیگر فروشندگان منطقه ای یا بین المللی ناگزیر از ارائه خدمات بهتر می باشد.

در بررسی اجمالی انجام شده ار فروشگاه های فرش، به این نکته پی می بریم که علی رغم قیمت بالا و لوکس بودن این کالا، بسیاری از فروشندگان، از حداقل امکانات لازم برای جلب نظر مشتری نیز استفاده نکرده اند.

بازار مقصد و مشتریان

به لحاظ نوع این کالا، قیمت و موارد استفاده، به طور کلی بازار مصرف آن شامل طبقه متمول و کشورهای پیشرفته می باشد. افرادی که در زندگی روزمره، به کرات از سیستم های فناوری اطلاعات همچون تجارت الکترونیک، بانکداری الکترونیکی و … استفاده می کنند و در هنگام خرید کالا و یا دیافت خدمات، از بهترین سرویس ها و کالاها استفاده می کنند.

سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری، روش های بازاریابی الکترونیکی، ارائه اطلاعات کامل در سایت اینترنتی و مراکز تماس تلفنی برای فروش و ارائه خدمات پس از فروش، از مواردی است که به هیچ عنوان به آن ها توجه نشده است و با توجه به بازار مصرف، ناچار به کار گیری آن ها می باشیم.

پیشنهادات

با توجه به موارد بحث شده در مقاله، مهم ترین و اصلی ترین پیشنهاداتی که جهت بهبود فروش فرش دستباف با استفاده از روش های نوین تجارت الکترونیک می توان ذکر کرد، بدین شرح می باشند:

1)  تعیین استراتژی ملی جهت بهبود وضعیت کنونی؛

با توجه به مشلات ایجاد شده در چند سال اخیر، دیگر باید به فکر جهت گیری کلی، مدیریت منسجم و بهبود فرایند تولید و عرضه فرش دستباف باشیم. در صورتی که بهبود نسبی بازار در مقاطع زمانی کوتاه ما را از حل اساسی مشکل باز دارد، دیگر شانسی برای یافتن رتبه شایسته خود در بازار بین المللی نخواهیم داشت.

2)  فروشگاه الکترونیکی ملی؛

در صورت استفاده فروشگاه های فرش کشور از نرم افزار مناسبی جهت تهیه بانک اطلاعات فرش، و یا  ملزم کردن تولید کنندگان به تهیه این اطلاعات در مبداً زیر نظر یک مقام رسمی، می توان به سادگی سایتی متحد برای کلیه فرش فروشی های ایران در اینترنت ایجاد کرد. بدین ترتیب با صرف هزینه نسبتاً مناسبی بازار الکترونیکی جامع فرش ایارن در اینترنت راه اندازی می گردد و به علت بعد ملی مسئله، باعث افزایش وجه بین المللی صنعت فرش دستباف می گردد. هم چنین با توجه به عدم حضور رقیبان مطرح، در این بخش، امکان پیشرفت و توسعه بسیاری فراهم است.

3)  به کارگیری سیستم های مدیریت ارتباط با مشتی؛

سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری، CRM، آرام آرام در حال تبدیل شدن به ابزرای برای تمایز برنده ار بازنده در بازار بین المللی می باشند. در این بین در صورت طراحی و پیاده سازی یک سیستم بومی و منطبق با نیازهای این صنعت، گام مهمی جهت بهبود بازار بین المللی فرش دستباف ایران برداشت خواهد شد.

منابع

 1. Garth Salaner, A. Michaell Spence, Creating and capturing value, perspectives and cases on electronic commerce, USA, john wiley & Sons, 2001, Page 235
 2. Larry Chase, Eilen shulock, Essential Business Tactics for the Net, USA, john Wiley & Sons, 2001, Page 179
 3. Patricia Seybold, An exectuve’s Guive to CRM, USA Patricia saybold Group, 2002, part1, What is CRM
 4. How to create an e-commerce site, USA, Verisign Co., 2000, pages 1,4,7
 5. Forrester Research sources, 2000-2003, USA
 6. Gartner Research sources, 1999-2002, USA
 7. IDC Research sources, 1998-2003, USA
 8. PriceWaterhouseCoopers, 2001-2003, USA
اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *